Media o IV Biegu o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej

Portal Augustów24.pl

(…) „IV Biegu o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej

W poniedziałek 14. maja w Augustowie odbył się IV Bieg o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej organizowany przez SIS „Integracja”, UKS i „Integracja-Kormoran”. Współorganizatorami byli: Burmistrz Miasta Augustowa, APK, CSiR, „Karmel”, a Sędzią głównym zawodów Piotr Sierzputowski.

W biegu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Trzeba przyznać, że rozmieszczenie tegorocznej trasy było atrakcyjniejsze niż w latach poprzednich. Start na piaszczystej plaży miejskiej i trasa rozmieszczenia skrzynek w lesie podzielonym na sektory przez biegnące w tamtym miejscy alejki spacerowe, uczyniło wszystko bardziej przejrzystym, zarówno dla zawodników jak i osób przyglądających się ich zmaganiom na trasie. 

Teraz, po 4. edycji Bieg o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej, można powiedzieć, że idea organizacji tego rodzaju wydarzenia w Augustowie jest jak najbardziej trafiona. Niestety można też zauważyć brak szerszego wsparcia organizacyjnego – szerokiej promocji i większego zaangażowania lokalnych samorządów w jej organizację. Organizatorzy dokładają starań aby wszystko przebiegało sprawnie i zgodnie z zasadami takiego biegu, ale to jest chyba maksimum ich możliwości. Przy szerszym zainteresowaniu byłoby to chyba niewystarczające. Warunki terenowe, co podczas ostatniego biegu widzieliśmy, mamy świetne do takiego biegania. Należałoby pomyśleć, jak z Biegu w Orientacji Sportowej uczynić atrakcyjny „produkt” przyciągający ludzi do naszego miasta. Dzień wcześniej w Augustowie rozegrano o rok młodszą imprezę sportową, czyli III SKI TOUR Bieg Na Nartorolkach. Uczestnikami byli w znacznej większości zawodnicy z innych miast i zagranicy. Zapowiadają że wrócą do Augustowa i polecą nasze ścieżki znajomym. Bieg w Orientacji Sportowej zgromadził na starcie przeważnie młodzież z naszego miasta. Swoje reprezentacje miały Suwałki i Janówka. Na pewno w tym przedwakacyjnym okresie innych chętnych by nie brakowało, tylko…, no właśnie co? Jak odpowiemy sobie na to pytanie i zostaną podjęte dodatkowe działania, to będziemy mieli kolejną ciekawą imprezę sportowo rekreacyjną przyciągająca ludzi do Augustowa.”

Zb. B. / Augustow24.pl

 


„Augustowski Reporter”

(…) „Bieg z mapą, czyli przyjemne z pożytecznym

 Dziś (14.05) na plaży POSTiW odbyły się zawody o Puchar Burmistrza Augustowa w Orientacji Sportowej. Czwarta edycja zgromadziła około stu uczestników. Oprócz uczniów z augustowskich szkół, startowali uczniowie z Janówki i Suwałk. Organizatorem, jak też inicjatorem orientacji sportowej w Augustowie, było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Integracja z prezesem Tadeuszem Jaworskim na czele.

Zawody rozpoczął burmistrz Wojciech Walulik. Dziękując wszystkim za przybycie, zwrócił uwagę na wyjątkowość tego sportu:
– To jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Bieg, myślenie i piękno przyrody augustowskiej, czyli łączymy trzy w jedno. I tylko się nie zgubcie, bo to nie jest łatwa dyscyplina wbrew pozorom.

Bieg na orientację polega na pokonaniu wyznaczonej na mapie trasy, na której znajdują się punkty do „zaliczenia” w odpowiedniej kolejności. Każdy z zawodników ma inną mapę. Liczy się jak najszybsze dotarcie do wszystkich punktów. Dziś biegły też osoby, które nie miały styczności z zielonym sportem.

– Jest fajnie – mówi Zosia. – To mój pierwszy start, ale myślę, że te biegi są bardziej atrakcyjne niż przełajowe.

Dla Dominiki i Patrycji to także była nowość. Tuż przed startem miały lekkie obawy.
– Czujemy się w tym słabo, nie wiemy jak to będzie, boimy się, że nie damy rady, że nie znajdziemy punktów, że zasłabniemy w drodze, ale chciałyśmy zobaczyć co to jest.

W mundurach biegli chłopaki z Polskiej Organizacji Wojskowej w Augustowie. Ich także przywiodła tu ciekawość.
– Jest duży stres, że zrobię coś źle – mówi Kuba. – Najbardziej obawiam się rozszyfrowania mapy, bo czas się dla mnie nie liczy. Że są jakieś biegi dowiedzieliśmy się wczoraj i chcieliśmy spróbować, tak dla zabawy, ale zwolnienie z lekcji też będzie.

Dla Kingi biegi na orientację to nie nowość.
– To jest bardzo łatwe i myślę, że uda się coś zdobyć. Wolę takie biegi niż zwykłe, a to jest mój drugi start. W pierwszym niestety nie stanęłam na podium.

Organizatorzy zadbali o jadło i napoje. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom tym bardziej, że tuż przed biegiem wszyscy posilili się kiełbasą i zupą. Taki „bagaż” mógł być utrudnieniem, ale też zapewne dodał sił.

Zawody podzielono na cztery kategorie: szkoły podstawowe (dystans 1400 m) i gimnazja (dystans 2500 m) z podziałem na płeć. W pierwszej kategorii SP dziewcząt zwyciężyła Paulina Haponik. Tuż za nią uplasowała się Angelika Ostapowicz i Oliwia Salik. Wśród chłopaków najlepszy był Stanisław Chmielewski, następnie Mateusz Ostapowicz i Herbert Sobiczewski. W starszej kategorii dziewcząt najlepsza była Karolina Rogowska. Srebrny medal zdobyła Julia Sobolewska, a brązowy Julita Piekarska. Spośród chłopaków najwyższe podium należało do Kacpra Karbowskiego, następnie Kacpra Wiszniewskiego i Jakuba Bartosiewicza. Cztery puchary powędrowały do najlepszych szkół.”

  Napisane przez  Emilia Paliwoda-Burak

 


Radio Białystok Studio Suwałki

(…) „Młodzi augustowianie biegali o puchar burmistrza – relacja Marty Sołtys

Chodzi o to by rozruszać młodzież, oderwać ich od komputerów, a przede wszystkim nauczyć ich zdrowej rywalizacji. Już po raz 4 w Augustowie zorganizowano bieg na orientację sportową o Puchar Burmistrza Miasta.

W imprezie brały udział dzieci ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z Augustowa oraz okolicznych miejscowości. Organizatorem było stowarzyszenie inicjatyw społecznych „Integracja” w Augustowie.

– Stało się to już imprezą cykliczną. Startują uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Mamy tu również Polską Grupę Wojskową. Mamy gości z Suwałk czy z Janówki. Uważam, że bieg na orientację jest dyscypliną bardzo rozwijającą się i liczę na to, że będzie się to rozwijać dalej bo można na tej bazie tworzyć imprezy turystyczne, rekreacyjne czy rodzinne – mówi organizator biegu, Tadeusz Jaworski.

Uczniowie Szkół Podstawowych biegli na dystansie 1400 metrów, a gimnazjaliści 2100 metrów. Zwycięscy otrzymali medale, dyplomy oraz Puchary Burmistrza Miasta Augustowa.”