Rekreacyjne poszukiwania w terenie

– Świetna łamigłówka na świeżym powietrzu ? tak podsumował Grę Miejską na Orientację, jeden z jej uczestników. Impreza w odbyła się w sobotę, 17 maja, w ramach Pucharu Burmistrza Augustowa w Biegu na Orientację. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Integracja”.

Augustów jest pięknym miastem o wielu walorach turystycznych i przyrodniczych. Nic w tym więc dziwnego, że władze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ?Integracja? postanowiły to wykorzystać i rozpocząć cykl imprez związanych z orientacją w terenie, czyli między innymi: biegami na orientację, rowerową jazdą na orientację czy orientacją precyzyjną.

W ubiegłą sobotę miłośnicy spacerów i poszukiwania ukrytych na mapie punktów, mogli wziąć udział w trzech tego typu zabawach, a mianowicie orientacji precyzyjnej, labiryncie oraz grze miejskiej.

– Każdy mógł wziąć udział bez względy na wiek, w gronie rodziny, przyjaciół czy samodzielnie – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych “Integracja” Tadeusz Jaworski. ? Jedna z zabaw ?Gra Miejska? polegała na odnalezieniu w czasie spaceru z mapą zaznaczonych na niej punktów. Z kolei uczestnicy innej zabawy mieli za zadanie odszukać punkty w labiryncie zbudowanym na terenie hoteliku Karmel posługując się mapką labiryntu.

Jak się okazało chętnych do zabawy nie brakowało wzięło w niej bowiem udział kilkadziesiąt uczestników, wśród nich byli zarówno dorośli jak i młodzież. Ci ostatni zapewniali, że tego typu imprezy bardzo im się podobają.

– Uwielbiam poszukiwać ukrytych rzeczy, a tu miałem okazję to robić ? podkreślał uśmiechnięty dziesięciolatek. ? Zawsze lubiłem tego typu rozrywkę, także jeżeli będzie możliwość na pewno wezmę udział w kolejnej podobnej imprezie.

W grze miejskiej z przyjemnością też wziął udział Wojciech Pużyński z Białegostoku, który o zabawie dowiedział się przypadkiem.

– Do Augustowa przyjechałem z rodziną w celach turystycznych, gdy tylko dowiedziałem się, że można wziąć udział w grze na orientację, nie wahałem się, bo to jest to, co lubię ? zapewnia. ? Razem ze mną były jeszcze moja żona i dwie córeczki. Co prawda mniejsza, roczna podziwiała wszystko z wózka, natomiast starsza -czteroletnia, już przejawiała zainteresowanie szukaniem punktów. Ogólnie muszę powiedzieć, że jak dla mnie to zadanie było dość łatwe, ale było trochę haczyków. Zabawa był przednia.

Władze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych “Integracja” nie zamierzają poprzestać na tej imprezie i już jesienią odbędą się kolejne podobne zawody tym razem w jeździe na rowerze na orientację (Grand Prix Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację ?Puchar Puszczy Augustowskiej?) + szereg imprez towarzyszących o charakterze sportowo, rekreacyjno, turystycznych.

Przypomnijmy, że organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych “Integracja? wraz z Nadleśnictwem Augustów, Urzędem Miejskim, UKS ?Integracja Kormoran? Augustów, APK, CSiR, Stowarzyszeniem Lokalnym Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie oraz Hotelikiem Karmel.

(JW)