Orienteering – Nie bądź zielony ? orientuj się!

Zielony sport, czyli orientacja sportowa to zespół dyscyplin opartych na nawigacji w ternie. Pierwszy w naszym regionie Klub Orientacji Sportowej powstaje właśnie w Augustowie. Z założycielami Uczniowskiego Klubu Orientacji Sportowej Integracja – Kormoran, Tadeuszem Jaworskim i Ryszardem Iwaszkiewiczem rozmawialiśmy o założeniach klubu.

– Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja” działa już od jakiegoś czasu w Augustowie. I szykujecie obecnie nową inicjatywę.

TJ: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja” działa od 2011 roku. Zajmujemy się szeroką tematyką. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, postanowiliśmy powołać do życia Uczniowski Klub Sportowy Orientacji Sportowej.

To tajemniczo brzmiąca nazwa. Może pan wyjaśni nam, co ona oznacza.

TJ: Zdecydowaliśmy się na taką formę, gdyż stowarzyszenie działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach, natomiast Uczniowski Klub Sportowy ma większe możliwości, gdyż postawą działania jest ustawa o sporcie. Oznacza to, że może on działać jak każdy klub sportowy: organizować zawody na różnych szczeblach, zdobywać licencje i promować oczywiście sport i zdrowy tryb życia.

RI: A co najważniejsze, pozyskiwać środki finansowe zewnętrzne.

TJ: Zdecydowaliśmy się na UKS, także dlatego, że tego typu kluby posiadają uproszczoną procedurę rejestracji. Klub będzie działał przy Stowarzyszeniu Integracja, a jego pełna nazwa będzie brzmiała: Uczniowski Klub Sportowy Orientacji Sportowej ?Integracja ? Kormoran?.

– Dlaczego akurat kormoran?

TJ Inicjatywa wyszła od pionu sportowego.

RI: Kormoran to bardzo silny ptak, który dobrze przystosowuje się do zmieniających warunków przyrody. Nad Nettą w Augustowie do niedawna nie było widać kormoranów. Dziś jest ich dużo, ponieważ i ryb jest więcej w korycie rzeki. Poza tym ptak ten przyciąga wzrok i jest kojarzony z Augustowem.

– Czy to oznacza, że do członkami Uczniowskiego Klubu Orientacji Sportowej mogą być wyłącznie uczniowie?

TJ: Nie. Członkami Uczniowskiego Klubu Sportowego mogą być zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, dziadkowie i nawet pradziadkowie. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych. Pierwsza kategoria wiekowa to są dzieci do lat 10. Najstarszą grupę, którą chcemy uaktywnić są to zawodnicy po 85 roku życia. Kto ma siłę, chce być zdrowy, lubi kontakt z przyrodą ? powinien do nas dołączyć. Każdy zawodnik ma szansę, aby znaleźć się w kadrze narodowej, wyjeżdżać na zawody i zwiedzać kraje.

– Skąd pomysł na kolejny klub sportowy w Augustowie?

TJ: Naszym celem było przedłużenie sezonu turystycznego w Augustowie. Chcemy też zadbać o kondycję mieszkańców oraz zapewnić im możliwość ciekawego kontaktu z przyrodą.

– Trwa rekrutacja do klubu. Kto może się zgłosić? Czy uczestnictwo będzie płatne?

TJ: Jak w każdym klubie uczniowskim, pobierana będzie składka członkowska, bo taki jest wymóg ustawowy. Mówimy tu jednak o symbolicznych kwotach, tak, żeby nie obciążać budżetów przyszłych członków. Klub będzie działał w strukturach Polskiego Związku Orientacji Sportowych więc otwierają się przed nami różne możliwości finansowania działań, dlatego nie będziemy obciążać zawodników niepotrzebnymi kosztami.

– Każdy klub musi mieć trenerów.

TJ: Tak. My stawiamy na miejscowych trenerów. Ogólnie Klub daje wiele możliwości zatrudnienia, stworzenia nowych miejsc pracy. Regulamin Polskiego Związku Sportowego wymaga, aby w takim klubie znaleźli się: budowniczowie tras, instruktorzy czyli trenerzy, licencjonowani kartografowie, organizatorzy zawodów. Nie mamy jeszcze tak wykwalifikowanej kadry zatem Stowarzyszenie nalega, aby w najbliższym czasie odbyły się szkolenia dla kadry. I w związku z tym, na początku listopada, odbędzie się ogólnopolskie szkolenie dla instruktorów. Z Augustowa w szkoleniu wezmą udział dwie osoby: Krystyna Korzeniewska i Krzysztof Smarkusz (medalista Mistrzostw Okręgu w Rowerowej Jeździe na Orientację), na 10 z terenu całego kraju. Naszym pierwszym sukcesem jest to, że wystaraliśmy się, aby owo szkolenie odbyło się w Augustowie. Członkowie Polskiego Związku Sportowego są oczarowani naszym terenem, choć początkowo mieli obiekcje.

– Jakie dyscypliny będzie obejmował UKS Integracja?

TJ: Oprócz kategorii wiekowych mamy także przewidzianą tzw. orientację precyzyjną, która jest przewidziana dla osób niepełnosprawnych. Każdy, bez względu na stopień niepełnosprawności będzie mógł w tej konkurencji uczestniczyć, gdyż trasy przygotowywane są z myślą o wszystkich zawodnikach.

– Czy w naszym terenie odbywają się już zawody w ramach orientacji sportowe?

TJ: Zawody w ramach orienteering?u odbywały się niedawno w Supraślu koło Białegostoku. Były to 8 dniowe Mistrzostwa Świata w Jeździe Rowerowej na Orientację. Zjechały tam wówczas reprezentacje z wielu krajów, między innymi z Brazylii, Hongkongu czy Australii. Ciekawą inicjatywą było sadzenie dębów podczas dnia przerwy w zawodach. Chcielibyśmy, aby to właśnie w Augustowie odbywały się podobne zawody.

RI: Chcemy wykorzystać nasze piękne tereny: puszczę, lasy jeziora. Są one mało wykorzystywane i mało znane nie tylko dla zagranicznych gości, ale też dla Polaków. Są przygotowane trasy rowerowe, narciarskie, biegowe. Dlaczego ich nie wykorzystać na większą skalę?

– Jakie płyną z tego korzyści dla miasta?

TJ: Jest to wspaniała okazja do promocji miasta i regionu w Polsce i na świecie. Organizowane przez nas zawody będą wpisane w centralny terminarz, a to wiąże się z obecnością mediów krajowych i zagranicznych. Zabiegamy o to, by już w 2015 roku takie zawody u nas zorganizować. Poza tym wydłużenie sezonu turystycznego, gdyż większość zawodów odbywa się od września do połowy maja. Daje to możliwość wykorzystania obecnej bazy gastronomiczno ? noclegowej, a która po sezonie świeci pustkami. A to się przekłada na całoroczne miejsca pracy a nie sezonowe. Dodatkowo nasze piękne tereny przyciągną pewnie sportowców, którzy zorganizują tu obozy sportowe. Integracja środowiska przez włączenie do działania osób niepełnosprawnych i ich aktywizacja.

RI: Orienteering jest to sport masowy, nie potrzeba tu żadnych specjalnych nakładów czy sprzętu. Trzeba mieć tylko chęci, by jako zawodnik wystartować w mistrzostwach, zdobywać trofea, być w kadrze narodowej. Chcemy uaktywnić mieszkańców regionu, namówić do czynnego spędzania czasu wolnego.

– Jakie dyscypliny będą uprawiane w UKS Integracja Kormoran.

TJ: Mamy szerokie spektrum możliwości. Będzie to bieg na orientację, jazda rowerowa na orientację, orientacja precyzyjna skierowana do niepełnosprawnych, biegi narciarskie na orientację, oraz orientacja nocna. Jest też podział na rodzaje zawodów. Zawody są rozgrywane w kategoriach: mistrzostwa kraju, mistrzostwa międzynarodowe, puchary, mistrzostwa klubowe, indywidualne, sztafety, rodzinne. Oraz cała masa kategorii wiekowych. Każdy znajdzie dla siebie miejsce.

RI: A pomysłów na dyscypliny mamy jeszcze wiele, na przykład nurkowanie na orientację.

– Czy tylko mieszkańcy Augustowa mogą zostać członkami UKS Integracja ? Kormoran?

TJ: Obecnie prowadzimy rekrutację. Swoją ofertę skierujemy przede wszystkim do szkół, ale nie zapominajmy, że Stowarzyszenie Integracja działa na terenie 12 gmin, zatem tam też będziemy poszukiwali potencjalnych zawodników oraz miejsc rozgrywania zawodów.

RI: Nie ograniczamy terenu działania. Członkiem Klubu może być każdy, bez względu na miejsce zamieszkania. Czekamy na zgłoszenie również z ternu Polski. Czekamy na każdego, kto ma chęć zdrowo, aktywnie i w zgodzie z przyrodą spędzać czas wolny.

TJ: W Polsce działają już podobne Kluby, które prężnie działają i rozwijają się. Są to kluby z Łodzi, Wrocławia, Bieszczad. Obserwujemy je i to daje nam siłę do działania. Mając takie walory przyrodnicze nie możemy stać na uboczu, musimy działać.

– Dziękuję panom za rozmowę.

– Dziękujemy.

(Rozm. IW)

100_28361